Vezi piața stomatologică din România

Piața stomatologică din Cluj în 2026

Analiză bazată pe bilanțurile anului financiar 2025, depuse la Ministerul Finanțelor. Date actualizate la 3 septembrie 2026.

În 2025, 707 firme cu cod CAEN 8623 din Cluj au depus bilanț, cu o cifră de afaceri cumulată de 482.034.395 lei și o medie de 765.134 lei pe firmă. Județul ocupă locul 2 din 42 după cifra de afaceri. ANAF listează 1.658 firme active.

Poziția în țară

Hartă: svg-maps/romania, CC BY 4.0

Locul în clasamentul național

2din 42

după cifra de afaceri

3din 42

după firme active

Față de media națională

  • CA medie pe firmă

    765.134 lei

    național: 715.551 lei

    +6,9%
  • Variația anuală a CA

    +13,5%

    național: +13,6%

    -0,1 pp
  • Firme pe profit

    69%

    național: 71%

    -2,8 pp

Evoluția pieței 2019 - 2025

  • x3,4cifra de afaceri față de 2019
  • +90,1%firme cu bilanț față de 2019
  • 279.559cifra de afaceri mediană în 2025
Vezi datele în tabel
Firme cu bilanț, cifră de afaceri și salariați pe ani
AnFirme cu bilanțCA totală (lei)CA medie (lei)CA mediană (lei)SalariațiVariație CA
2019372141.524.269434.124159.074841n/a
2020397145.843.128410.826143.567816+3,1%
2021463220.476.179532.551185.084866+51,2%
2022565284.296.659583.771202.5111.012+28,9%
2023630351.653.642648.807225.7871.145+23,7%
2024687424.866.796694.227243.3361.296+20,8%
2025707482.034.395765.134279.5591.398+13,5%

Semnale din date

  • 2

    Cluj ocupă locul 2 din 42 între județe după cifra de afaceri cumulată a firmelor de stomatologie, cu 482.034.395 lei în 2025.

  • 81%

    Mun. Cluj-Napoca concentrează 81% din cifra de afaceri a județului, cu 516 firme cu bilanț.

  • 111

    111 firme (18% din cele cu cifră de afaceri) depășesc 1 milion de lei.

  • +13,5%

    Cifra de afaceri cumulată a avut o variație de +13,5% față de 2024, apropiată de ritmul național de +13,6%.

  • 69%

    69% din firmele cu bilanț au încheiat anul pe profit, față de 71% la nivel național.

  • 279.559

    Mediana (279.559 lei) este mult sub medie (765.134 lei): câteva firme mari trag media în sus, iar firma tipică are venituri mai mici.

Distribuția firmelor după cifra de afaceri

Piața este formată din multe firme mici și puține firme mari. Media este trasă în sus de cele mari, de aceea comparăm și cu mediana: jumătate dintre firme sunt sub ea.

Firma tipică față de medie

279.559

mediana

vs

765.134

media

Intervalele cu mai puțin de 5 firme nu se publică.

Vezi datele în tabel
Firme cu cifră de afaceri mai mare de zero în 2025, pe intervale de cifră de afaceri
Interval CANumăr firme
sub 100.000 lei130
100.000 - 499.999 lei314
500.000 - 999.999 lei75
1 - 5 milioane lei97
peste 5 milioane lei14

Localitățile cu cele mai multe firme

Localități afișate: 7. Sortare: Cifră de afaceri.

  1. 1Mun. Cluj-Napoca391.930.971 lei
  2. 2Sat Florești Com. Florești30.450.469 lei
  3. 3Mun. Turda25.533.870 lei
  4. 4Mun. Dej5.162.345 lei
  5. 5Mun. Câmpia Turzii3.689.373 lei
  6. 6Mun. Gherla2.726.606 lei
  7. 7Sat Baciu Com. Baciu1.858.896 lei

Se afișează doar localitățile cu minimum 5 firme cu bilanț, pentru a nu permite deducerea cifrelor unei singure firme.

Vezi datele în tabel
Top localități din Cluj după numărul de firme cu bilanț în 2025
LocalitateFirme cu bilanțCA totală (lei)CA medie (lei)
Mun. Cluj-Napoca516391.930.971857.617
Sat Florești Com. Florești6830.450.469475.789
Mun. Turda2725.533.8701.063.911
Mun. Câmpia Turzii173.689.373307.448
Mun. Gherla82.726.606454.434
Sat Baciu Com. Baciu71.858.896309.816
Mun. Dej65.162.345860.391

Metodologie și surse

Cifrele provin din evidențele ANAF și din bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor pentru firmele cu cod CAEN 8623. Media se calculează pe firmele cu cifră de afaceri mai mare de zero, iar cohortele sub 5 firme nu se publică.

Surse: ANAF (date de identificare), Ministerul Finanțelor (bilanțuri). Metodologie AtriumApp, versiunea 2026.1.

Date actualizate la 3 septembrie 2026

Vezi metodologia completă

Întrebări frecvente despre piața stomatologică din Cluj

În evidențele ANAF figurează 1.709 firme cu cod CAEN 8623 în Cluj, dintre care 1.658 active. Cifra numără entități juridice, nu locații: o firmă poate opera mai multe cabinete, iar 1.002 dintre ele, în mare parte cabinete individuale, nu depun bilanț.

În 2025, cele 630 firme din Cluj cu cifră de afaceri raportată au avut în medie 765.134 lei, cu o mediană de 279.559 lei. Media națională a fost 715.551 lei.

111 firme din Cluj au raportat o cifră de afaceri de cel puțin 1 milion de lei în 2025, adică 18% din firmele cu cifră de afaceri.

CAEN 8623 este codul activităților de asistență stomatologică. Analiza include firmele cu acest cod înregistrate la ANAF, cu datele financiare din bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor. Cabinetele medicale individuale fără bilanț apar doar în numărătoare.

Cauți o clinică în Cluj? Profilurile publice ale clinicilor, cu servicii, medici și program, sunt pe CautStomatolog.ro.

Clinici stomatologice din Cluj pe CautStomatolog.ro

AtriumApp este softul de management pentru clinici stomatologice: programări, dosare pacient, rapoarte și comisioane.

Vezi funcționalitățile AtriumApp

Vezi cum se poziționează clinica ta

Creează cont în AtriumApp, identifică firma clinicii tale și compară cifra de afaceri și creșterea cu media și mediana județului. Analiza folosește aceleași date publice și aceeași metodologie ca această pagină.

Analizează gratuit clinica ta
Alege ce servicii opționale pot funcționa. Refuzarea serviciilor opționale nu limitează accesul la site.
Sunt necesare pentru funcții esențiale, precum salvarea alegerii tale și a limbii selectate.Întotdeauna active
Permite Google Analytics să ne ajute să înțelegem cum este folosit site-ul. Rămâne oprit până când îți dai acordul.
Permite încărcarea conținutului YouTube opțional. Niciun conținut sau nicio previzualizare YouTube nu este solicitată înainte de acord.
În prezent nu este activ niciun serviciu de marketing. Această categorie nu poate fi activată.Neutilizat în prezent