Vezi piața stomatologică din România

Piața stomatologică din Brașov în 2026

Analiză bazată pe bilanțurile anului financiar 2025, depuse la Ministerul Finanțelor. Date actualizate la 3 septembrie 2026.

În 2025, 455 firme cu cod CAEN 8623 din Brașov au depus bilanț, cu o cifră de afaceri cumulată de 321.611.521 lei și o medie de 765.742 lei pe firmă. Județul ocupă locul 4 din 42 după cifra de afaceri. ANAF listează 777 firme active.

Poziția în țară

Hartă: svg-maps/romania, CC BY 4.0

Piețele mari

Locul în clasamentul național

4din 42

după cifra de afaceri

8din 42

după firme active

Față de media națională

  • CA medie pe firmă

    765.742 lei

    național: 715.551 lei

    +7%
  • Variația anuală a CA

    +9,8%

    național: +13,6%

    -3,8 pp
  • Firme pe profit

    77%

    național: 71%

    +5,3 pp

Evoluția pieței 2019 - 2025

  • x3,0cifra de afaceri față de 2019
  • +69,1%firme cu bilanț față de 2019
  • 323.061cifra de afaceri mediană în 2025
Vezi datele în tabel
Firme cu bilanț, cifră de afaceri și salariați pe ani
AnFirme cu bilanțCA totală (lei)CA medie (lei)CA mediană (lei)SalariațiVariație CA
2019269106.180.459431.628151.089591n/a
2020311106.721.959382.516139.195593+0,5%
2021342163.255.029516.630197.540653+53%
2022383208.107.602592.899221.2135.118+27,5%
2023419260.580.010687.546254.78925.935+25,2%
2024449292.933.900709.283275.53173.630+12,4%
2025455321.611.521765.742323.06175.823+9,8%

Semnale din date

  • 4

    Brașov ocupă locul 4 din 42 între județe după cifra de afaceri cumulată a firmelor de stomatologie, cu 321.611.521 lei în 2025.

  • 84%

    Mun. Brașov concentrează 84% din cifra de afaceri a județului, cu 312 firme cu bilanț.

  • 72

    72 firme (17% din cele cu cifră de afaceri) depășesc 1 milion de lei.

  • +9,8%

    Cifra de afaceri cumulată a avut o variație de +9,8% față de 2024, sub ritmul național de +13,6%.

  • 77%

    77% din firmele cu bilanț au încheiat anul pe profit, față de 71% la nivel național.

  • 323.061

    Mediana (323.061 lei) este mult sub medie (765.742 lei): câteva firme mari trag media în sus, iar firma tipică are venituri mai mici.

Distribuția firmelor după cifra de afaceri

Piața este formată din multe firme mici și puține firme mari. Media este trasă în sus de cele mari, de aceea comparăm și cu mediana: jumătate dintre firme sunt sub ea.

Firma tipică față de medie

323.061

mediana

vs

765.742

media

Intervalele cu mai puțin de 5 firme nu se publică.

Vezi datele în tabel
Firme cu cifră de afaceri mai mare de zero în 2025, pe intervale de cifră de afaceri
Interval CANumăr firme
sub 100.000 lei70
100.000 - 499.999 lei199
500.000 - 999.999 lei79
1 - 5 milioane lei66
peste 5 milioane lei6

Localitățile cu cele mai multe firme

Localități afișate: 9. Sortare: Cifră de afaceri.

  1. 1Mun. Brașov269.576.393 lei
  2. 2Mun. Săcele10.942.053 lei
  3. 3Mun. Făgăraș9.754.551 lei
  4. 4Mun. Codlea5.481.023 lei
  5. 5Orș. Zărnești4.342.126 lei
  6. 6Orș. Râșnov3.894.712 lei
  7. 7Sat Sânpetru Com. Sânpetru3.362.461 lei
  8. 8Sat Tărlungeni Com. Tărlungeni2.220.548 lei
  9. 9Sat Cristian Com. Cristian1.047.089 lei

Se afișează doar localitățile cu minimum 5 firme cu bilanț, pentru a nu permite deducerea cifrelor unei singure firme.

Vezi datele în tabel
Top localități din Brașov după numărul de firme cu bilanț în 2025
LocalitateFirme cu bilanțCA totală (lei)CA medie (lei)
Mun. Brașov312269.576.393923.207
Mun. Făgăraș289.754.551424.111
Mun. Săcele2010.942.053575.898
Orș. Zărnești114.342.126394.739
Sat Sânpetru Com. Sânpetru113.362.461336.246
Mun. Codlea105.481.023609.003
Orș. Râșnov93.894.712432.746
Sat Cristian Com. Cristian71.047.089149.584
Sat Tărlungeni Com. Tărlungeni52.220.548444.110

Metodologie și surse

Cifrele provin din evidențele ANAF și din bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor pentru firmele cu cod CAEN 8623. Media se calculează pe firmele cu cifră de afaceri mai mare de zero, iar cohortele sub 5 firme nu se publică.

Surse: ANAF (date de identificare), Ministerul Finanțelor (bilanțuri). Metodologie AtriumApp, versiunea 2026.1.

Date actualizate la 3 septembrie 2026

Vezi metodologia completă

Întrebări frecvente despre piața stomatologică din Brașov

În evidențele ANAF figurează 816 firme cu cod CAEN 8623 în Brașov, dintre care 777 active. Cifra numără entități juridice, nu locații: o firmă poate opera mai multe cabinete, iar 361 dintre ele, în mare parte cabinete individuale, nu depun bilanț.

În 2025, cele 420 firme din Brașov cu cifră de afaceri raportată au avut în medie 765.742 lei, cu o mediană de 323.061 lei. Media națională a fost 715.551 lei.

72 firme din Brașov au raportat o cifră de afaceri de cel puțin 1 milion de lei în 2025, adică 17% din firmele cu cifră de afaceri.

CAEN 8623 este codul activităților de asistență stomatologică. Analiza include firmele cu acest cod înregistrate la ANAF, cu datele financiare din bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor. Cabinetele medicale individuale fără bilanț apar doar în numărătoare.

Cauți o clinică în Brașov? Profilurile publice ale clinicilor, cu servicii, medici și program, sunt pe CautStomatolog.ro.

Clinici stomatologice din Brașov pe CautStomatolog.ro

AtriumApp este softul de management pentru clinici stomatologice: programări, dosare pacient, rapoarte și comisioane.

Vezi funcționalitățile AtriumApp

Vezi cum se poziționează clinica ta

Creează cont în AtriumApp, identifică firma clinicii tale și compară cifra de afaceri și creșterea cu media și mediana județului. Analiza folosește aceleași date publice și aceeași metodologie ca această pagină.

Analizează gratuit clinica ta
Alege ce servicii opționale pot funcționa. Refuzarea serviciilor opționale nu limitează accesul la site.
Sunt necesare pentru funcții esențiale, precum salvarea alegerii tale și a limbii selectate.Întotdeauna active
Permite Google Analytics să ne ajute să înțelegem cum este folosit site-ul. Rămâne oprit până când îți dai acordul.
Permite încărcarea conținutului YouTube opțional. Niciun conținut sau nicio previzualizare YouTube nu este solicitată înainte de acord.
În prezent nu este activ niciun serviciu de marketing. Această categorie nu poate fi activată.Neutilizat în prezent