Vezi piața stomatologică din România

Piața stomatologică din Iași în 2026

Analiză bazată pe bilanțurile anului financiar 2025, depuse la Ministerul Finanțelor. Date actualizate la 3 septembrie 2026.

În 2025, 595 firme cu cod CAEN 8623 din Iași au depus bilanț, cu o cifră de afaceri cumulată de 425.767.376 lei și o medie de 798.813 lei pe firmă. Județul ocupă locul 3 din 42 după cifra de afaceri. ANAF listează 1.679 firme active.

Poziția în țară

Hartă: svg-maps/romania, CC BY 4.0

Locul în clasamentul național

3din 42

după cifra de afaceri

2din 42

după firme active

Față de media națională

  • CA medie pe firmă

    798.813 lei

    național: 715.551 lei

    +11,6%
  • Variația anuală a CA

    +10,9%

    național: +13,6%

    -2,7 pp
  • Firme pe profit

    76%

    național: 71%

    +4,4 pp

Evoluția pieței 2019 - 2025

  • x5,1cifra de afaceri față de 2019
  • +112,5%firme cu bilanț față de 2019
  • 278.530cifra de afaceri mediană în 2025
Vezi datele în tabel
Firme cu bilanț, cifră de afaceri și salariați pe ani
AnFirme cu bilanțCA totală (lei)CA medie (lei)CA mediană (lei)SalariațiVariație CA
201928084.271.782374.541138.535527n/a
202032887.716.281318.968107.537569+4,1%
2021394168.056.623482.921151.628689+91,6%
2022463235.839.837578.039160.125810+40,3%
2023529316.772.249688.635202.186999+34,3%
2024574383.790.337752.530231.3101.111+21,2%
2025595425.767.376798.813278.5301.154+10,9%

Semnale din date

  • 3

    Iași ocupă locul 3 din 42 între județe după cifra de afaceri cumulată a firmelor de stomatologie, cu 425.767.376 lei în 2025.

  • 81%

    Mun. Iași concentrează 81% din cifra de afaceri a județului, cu 426 firme cu bilanț.

  • 88

    88 firme (17% din cele cu cifră de afaceri) depășesc 1 milion de lei.

  • +10,9%

    Cifra de afaceri cumulată a avut o variație de +10,9% față de 2024, sub ritmul național de +13,6%.

  • 76%

    76% din firmele cu bilanț au încheiat anul pe profit, față de 71% la nivel național.

  • 278.530

    Mediana (278.530 lei) este mult sub medie (798.813 lei): câteva firme mari trag media în sus, iar firma tipică are venituri mai mici.

Distribuția firmelor după cifra de afaceri

Piața este formată din multe firme mici și puține firme mari. Media este trasă în sus de cele mari, de aceea comparăm și cu mediana: jumătate dintre firme sunt sub ea.

Firma tipică față de medie

278.530

mediana

vs

798.813

media

Intervalele cu mai puțin de 5 firme nu se publică.

Vezi datele în tabel
Firme cu cifră de afaceri mai mare de zero în 2025, pe intervale de cifră de afaceri
Interval CANumăr firme
sub 100.000 lei106
100.000 - 499.999 lei268
500.000 - 999.999 lei71
1 - 5 milioane lei76
peste 5 milioane lei12

Localitățile cu cele mai multe firme

Localități afișate: 10. Sortare: Cifră de afaceri.

  1. 1Mun. Iași343.692.934 lei
  2. 2Sat Valea Lupului Com. Valea Lupului28.397.817 lei
  3. 3Mun. Pașcani8.180.416 lei
  4. 4Sat Rediu Com. Rediu4.991.130 lei
  5. 5Sat Tomești Com. Tomești4.790.152 lei
  6. 6Sat Valea Adâncă Com. Miroslava4.402.987 lei
  7. 7Sat Lunca Cetățuii Com. Ciurea2.550.944 lei
  8. 8Sat Miroslava Com. Miroslava2.420.726 lei
  9. 9Sat Valea Ursului Com. Miroslava1.139.792 lei
  10. 10Sat Horpaz Com. Miroslava442.721 lei

Se afișează doar localitățile cu minimum 5 firme cu bilanț, pentru a nu permite deducerea cifrelor unei singure firme.

Vezi datele în tabel
Top localități din Iași după numărul de firme cu bilanț în 2025
LocalitateFirme cu bilanțCA totală (lei)CA medie (lei)
Mun. Iași426343.692.934883.529
Sat Valea Lupului Com. Valea Lupului4228.397.817835.230
Sat Valea Adâncă Com. Miroslava164.402.987314.499
Sat Rediu Com. Rediu134.991.130415.928
Mun. Pașcani118.180.416818.042
Sat Lunca Cetățuii Com. Ciurea92.550.944364.421
Sat Miroslava Com. Miroslava82.420.726403.454
Sat Tomești Com. Tomești64.790.152798.359
Sat Valea Ursului Com. Miroslava51.139.792284.948
Sat Horpaz Com. Miroslava5442.721110.680

Metodologie și surse

Cifrele provin din evidențele ANAF și din bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor pentru firmele cu cod CAEN 8623. Media se calculează pe firmele cu cifră de afaceri mai mare de zero, iar cohortele sub 5 firme nu se publică.

Surse: ANAF (date de identificare), Ministerul Finanțelor (bilanțuri). Metodologie AtriumApp, versiunea 2026.1.

Date actualizate la 3 septembrie 2026

Vezi metodologia completă

Întrebări frecvente despre piața stomatologică din Iași

În evidențele ANAF figurează 1.742 firme cu cod CAEN 8623 în Iași, dintre care 1.679 active. Cifra numără entități juridice, nu locații: o firmă poate opera mai multe cabinete, iar 1.147 dintre ele, în mare parte cabinete individuale, nu depun bilanț.

În 2025, cele 533 firme din Iași cu cifră de afaceri raportată au avut în medie 798.813 lei, cu o mediană de 278.530 lei. Media națională a fost 715.551 lei.

88 firme din Iași au raportat o cifră de afaceri de cel puțin 1 milion de lei în 2025, adică 17% din firmele cu cifră de afaceri.

CAEN 8623 este codul activităților de asistență stomatologică. Analiza include firmele cu acest cod înregistrate la ANAF, cu datele financiare din bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor. Cabinetele medicale individuale fără bilanț apar doar în numărătoare.

Cauți o clinică în Iași? Profilurile publice ale clinicilor, cu servicii, medici și program, sunt pe CautStomatolog.ro.

Clinici stomatologice din Iași pe CautStomatolog.ro

AtriumApp este softul de management pentru clinici stomatologice: programări, dosare pacient, rapoarte și comisioane.

Vezi funcționalitățile AtriumApp

Vezi cum se poziționează clinica ta

Creează cont în AtriumApp, identifică firma clinicii tale și compară cifra de afaceri și creșterea cu media și mediana județului. Analiza folosește aceleași date publice și aceeași metodologie ca această pagină.

Analizează gratuit clinica ta
Alege ce servicii opționale pot funcționa. Refuzarea serviciilor opționale nu limitează accesul la site.
Sunt necesare pentru funcții esențiale, precum salvarea alegerii tale și a limbii selectate.Întotdeauna active
Permite Google Analytics să ne ajute să înțelegem cum este folosit site-ul. Rămâne oprit până când îți dai acordul.
Permite încărcarea conținutului YouTube opțional. Niciun conținut sau nicio previzualizare YouTube nu este solicitată înainte de acord.
În prezent nu este activ niciun serviciu de marketing. Această categorie nu poate fi activată.Neutilizat în prezent