Vezi piața stomatologică din România

Piața stomatologică din Constanța în 2026

Analiză bazată pe bilanțurile anului financiar 2025, depuse la Ministerul Finanțelor. Date actualizate la 3 septembrie 2026.

În 2025, 349 firme cu cod CAEN 8623 din Constanța au depus bilanț, cu o cifră de afaceri cumulată de 174.802.598 lei și o medie de 584.624 lei pe firmă. Județul ocupă locul 11 din 42 după cifra de afaceri. ANAF listează 671 firme active.

Poziția în țară

Hartă: svg-maps/romania, CC BY 4.0

Piețele mari

Locul în clasamentul național

11din 42

după cifra de afaceri

10din 42

după firme active

Față de media națională

  • CA medie pe firmă

    584.624 lei

    național: 715.551 lei

    -18,3%
  • Variația anuală a CA

    +11,4%

    național: +13,6%

    -2,2 pp
  • Firme pe profit

    67%

    național: 71%

    -4,9 pp

Evoluția pieței 2019 - 2025

  • x2,9cifra de afaceri față de 2019
  • +80,8%firme cu bilanț față de 2019
  • 219.923cifra de afaceri mediană în 2025
Vezi datele în tabel
Firme cu bilanț, cifră de afaceri și salariați pe ani
AnFirme cu bilanțCA totală (lei)CA medie (lei)CA mediană (lei)SalariațiVariație CA
201919359.324.209363.952136.145476n/a
202021859.181.562316.479119.683484-0,2%
202124092.455.312446.644157.935513+56,2%
2022282113.368.881480.377176.922565+22,6%
2023310132.693.194506.463168.101565+17%
2024335156.956.305537.522183.841629+18,3%
2025349174.802.598584.624219.923608+11,4%

Semnale din date

  • 11

    Constanța ocupă locul 11 din 42 între județe după cifra de afaceri cumulată a firmelor de stomatologie, cu 174.802.598 lei în 2025.

  • 85%

    Mun. Constanța concentrează 85% din cifra de afaceri a județului, cu 262 firme cu bilanț.

  • 44

    44 firme (15% din cele cu cifră de afaceri) depășesc 1 milion de lei.

  • +11,4%

    Cifra de afaceri cumulată a avut o variație de +11,4% față de 2024, sub ritmul național de +13,6%.

  • 67%

    67% din firmele cu bilanț au încheiat anul pe profit, față de 71% la nivel național.

  • 219.923

    Mediana (219.923 lei) este mult sub medie (584.624 lei): câteva firme mari trag media în sus, iar firma tipică are venituri mai mici.

Distribuția firmelor după cifra de afaceri

Piața este formată din multe firme mici și puține firme mari. Media este trasă în sus de cele mari, de aceea comparăm și cu mediana: jumătate dintre firme sunt sub ea.

Firma tipică față de medie

219.923

mediana

vs

584.624

media

Intervalele cu mai puțin de 5 firme nu se publică.

Vezi datele în tabel
Firme cu cifră de afaceri mai mare de zero în 2025, pe intervale de cifră de afaceri
Interval CANumăr firme
sub 100.000 lei84
100.000 - 499.999 lei142
500.000 - 999.999 lei29
1 - 5 milioane lei39
peste 5 milioane lei5

Localitățile cu cele mai multe firme

Localități afișate: 6. Sortare: Cifră de afaceri.

  1. 1Mun. Constanța148.229.268 lei
  2. 2Mun. Medgidia6.503.165 lei
  3. 3Orș. Năvodari4.257.120 lei
  4. 4Mun. Mangalia4.099.261 lei
  5. 5Sat Valu lui Traian Com. Valu lui Traian1.324.971 lei
  6. 6Sat Cumpăna Com. Cumpăna760.360 lei

Se afișează doar localitățile cu minimum 5 firme cu bilanț, pentru a nu permite deducerea cifrelor unei singure firme.

Vezi datele în tabel
Top localități din Constanța după numărul de firme cu bilanț în 2025
LocalitateFirme cu bilanțCA totală (lei)CA medie (lei)
Mun. Constanța262148.229.268664.705
Mun. Mangalia174.099.261273.284
Mun. Medgidia126.503.165591.197
Orș. Năvodari114.257.120425.712
Sat Cumpăna Com. Cumpăna8760.360152.072
Sat Valu lui Traian Com. Valu lui Traian51.324.971264.994

Metodologie și surse

Cifrele provin din evidențele ANAF și din bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor pentru firmele cu cod CAEN 8623. Media se calculează pe firmele cu cifră de afaceri mai mare de zero, iar cohortele sub 5 firme nu se publică.

Surse: ANAF (date de identificare), Ministerul Finanțelor (bilanțuri). Metodologie AtriumApp, versiunea 2026.1.

Date actualizate la 3 septembrie 2026

Vezi metodologia completă

Întrebări frecvente despre piața stomatologică din Constanța

În evidențele ANAF figurează 704 firme cu cod CAEN 8623 în Constanța, dintre care 671 active. Cifra numără entități juridice, nu locații: o firmă poate opera mai multe cabinete, iar 355 dintre ele, în mare parte cabinete individuale, nu depun bilanț.

În 2025, cele 299 firme din Constanța cu cifră de afaceri raportată au avut în medie 584.624 lei, cu o mediană de 219.923 lei. Media națională a fost 715.551 lei.

44 firme din Constanța au raportat o cifră de afaceri de cel puțin 1 milion de lei în 2025, adică 15% din firmele cu cifră de afaceri.

CAEN 8623 este codul activităților de asistență stomatologică. Analiza include firmele cu acest cod înregistrate la ANAF, cu datele financiare din bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor. Cabinetele medicale individuale fără bilanț apar doar în numărătoare.

Cauți o clinică în Constanța? Profilurile publice ale clinicilor, cu servicii, medici și program, sunt pe CautStomatolog.ro.

Clinici stomatologice din Constanța pe CautStomatolog.ro

AtriumApp este softul de management pentru clinici stomatologice: programări, dosare pacient, rapoarte și comisioane.

Vezi funcționalitățile AtriumApp

Vezi cum se poziționează clinica ta

Creează cont în AtriumApp, identifică firma clinicii tale și compară cifra de afaceri și creșterea cu media și mediana județului. Analiza folosește aceleași date publice și aceeași metodologie ca această pagină.

Analizează gratuit clinica ta
Alege ce servicii opționale pot funcționa. Refuzarea serviciilor opționale nu limitează accesul la site.
Sunt necesare pentru funcții esențiale, precum salvarea alegerii tale și a limbii selectate.Întotdeauna active
Permite Google Analytics să ne ajute să înțelegem cum este folosit site-ul. Rămâne oprit până când îți dai acordul.
Permite încărcarea conținutului YouTube opțional. Niciun conținut sau nicio previzualizare YouTube nu este solicitată înainte de acord.
În prezent nu este activ niciun serviciu de marketing. Această categorie nu poate fi activată.Neutilizat în prezent