Vezi piața stomatologică din România

Piața stomatologică din Dolj în 2026

Analiză bazată pe bilanțurile anului financiar 2025, depuse la Ministerul Finanțelor. Date actualizate la 3 septembrie 2026.

În 2025, 534 firme cu cod CAEN 8623 din Dolj au depus bilanț, cu o cifră de afaceri cumulată de 223.278.426 lei și o medie de 477.091 lei pe firmă. Județul ocupă locul 8 din 42 după cifra de afaceri. ANAF listează 825 firme active.

Poziția în țară

Hartă: svg-maps/romania, CC BY 4.0

Județele vecine

Piețele mari

Locul în clasamentul național

8din 42

după cifra de afaceri

6din 42

după firme active

Față de media națională

  • CA medie pe firmă

    477.091 lei

    național: 715.551 lei

    -33,3%
  • Variația anuală a CA

    +14,6%

    național: +13,6%

    +1 pp
  • Firme pe profit

    73%

    național: 71%

    +1,4 pp

Evoluția pieței 2019 - 2025

  • x4,4cifra de afaceri față de 2019
  • +133,2%firme cu bilanț față de 2019
  • 183.561cifra de afaceri mediană în 2025
Vezi datele în tabel
Firme cu bilanț, cifră de afaceri și salariați pe ani
AnFirme cu bilanțCA totală (lei)CA medie (lei)CA mediană (lei)SalariațiVariație CA
201922950.406.092247.089101.743434n/a
202026458.046.412249.126107.150488+15,2%
202132492.226.308315.844120.893545+58,9%
2022410123.096.988346.752126.610633+33,5%
2023463158.004.350380.733136.789713+28,4%
2024511194.887.531432.123159.640807+23,3%
2025534223.278.426477.091183.561825+14,6%

Semnale din date

  • 8

    Dolj ocupă locul 8 din 42 între județe după cifra de afaceri cumulată a firmelor de stomatologie, cu 223.278.426 lei în 2025.

  • 86%

    Mun. Craiova concentrează 86% din cifra de afaceri a județului, cu 426 firme cu bilanț.

  • 51

    51 firme (11% din cele cu cifră de afaceri) depășesc 1 milion de lei.

  • +14,6%

    Cifra de afaceri cumulată a avut o variație de +14,6% față de 2024, apropiată de ritmul național de +13,6%.

  • 73%

    73% din firmele cu bilanț au încheiat anul pe profit, față de 71% la nivel național.

  • 183.561

    Mediana (183.561 lei) este mult sub medie (477.091 lei): câteva firme mari trag media în sus, iar firma tipică are venituri mai mici.

Distribuția firmelor după cifra de afaceri

Piața este formată din multe firme mici și puține firme mari. Media este trasă în sus de cele mari, de aceea comparăm și cu mediana: jumătate dintre firme sunt sub ea.

Firma tipică față de medie

183.561

mediana

vs

477.091

media

Intervalele cu mai puțin de 5 firme nu se publică.

Vezi datele în tabel
Firme cu cifră de afaceri mai mare de zero în 2025, pe intervale de cifră de afaceri
Interval CANumăr firme
sub 100.000 lei151
100.000 - 499.999 lei226
500.000 - 999.999 lei40
1 - 5 milioane lei45
peste 5 milioane lei6

Localitățile cu cele mai multe firme

Localități afișate: 6. Sortare: Cifră de afaceri.

  1. 1Mun. Craiova192.783.380 lei
  2. 2Orș. Filiași6.815.618 lei
  3. 3Sat Preajba Com. Malu Mare4.824.496 lei
  4. 4Sat Cârcea Com. Cârcea3.340.876 lei
  5. 5Mun. Băilești2.935.625 lei
  6. 6Sat Pielești Com. Pielești1.127.428 lei

Se afișează doar localitățile cu minimum 5 firme cu bilanț, pentru a nu permite deducerea cifrelor unei singure firme.

Vezi datele în tabel
Top localități din Dolj după numărul de firme cu bilanț în 2025
LocalitateFirme cu bilanțCA totală (lei)CA medie (lei)
Mun. Craiova426192.783.380521.036
Sat Preajba Com. Malu Mare124.824.496402.041
Sat Cârcea Com. Cârcea123.340.876278.406
Sat Pielești Com. Pielești91.127.428125.270
Orș. Filiași66.815.6181.363.124
Mun. Băilești62.935.625587.125

Metodologie și surse

Cifrele provin din evidențele ANAF și din bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor pentru firmele cu cod CAEN 8623. Media se calculează pe firmele cu cifră de afaceri mai mare de zero, iar cohortele sub 5 firme nu se publică.

Surse: ANAF (date de identificare), Ministerul Finanțelor (bilanțuri). Metodologie AtriumApp, versiunea 2026.1.

Date actualizate la 3 septembrie 2026

Vezi metodologia completă

Întrebări frecvente despre piața stomatologică din Dolj

În evidențele ANAF figurează 891 firme cu cod CAEN 8623 în Dolj, dintre care 825 active. Cifra numără entități juridice, nu locații: o firmă poate opera mai multe cabinete, iar 357 dintre ele, în mare parte cabinete individuale, nu depun bilanț.

În 2025, cele 468 firme din Dolj cu cifră de afaceri raportată au avut în medie 477.091 lei, cu o mediană de 183.561 lei. Media națională a fost 715.551 lei.

51 firme din Dolj au raportat o cifră de afaceri de cel puțin 1 milion de lei în 2025, adică 11% din firmele cu cifră de afaceri.

CAEN 8623 este codul activităților de asistență stomatologică. Analiza include firmele cu acest cod înregistrate la ANAF, cu datele financiare din bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor. Cabinetele medicale individuale fără bilanț apar doar în numărătoare.

Cauți o clinică în Dolj? Profilurile publice ale clinicilor, cu servicii, medici și program, sunt pe CautStomatolog.ro.

Clinici stomatologice din Dolj pe CautStomatolog.ro

AtriumApp este softul de management pentru clinici stomatologice: programări, dosare pacient, rapoarte și comisioane.

Vezi funcționalitățile AtriumApp

Vezi cum se poziționează clinica ta

Creează cont în AtriumApp, identifică firma clinicii tale și compară cifra de afaceri și creșterea cu media și mediana județului. Analiza folosește aceleași date publice și aceeași metodologie ca această pagină.

Analizează gratuit clinica ta
Alege ce servicii opționale pot funcționa. Refuzarea serviciilor opționale nu limitează accesul la site.
Sunt necesare pentru funcții esențiale, precum salvarea alegerii tale și a limbii selectate.Întotdeauna active
Permite Google Analytics să ne ajute să înțelegem cum este folosit site-ul. Rămâne oprit până când îți dai acordul.
Permite încărcarea conținutului YouTube opțional. Niciun conținut sau nicio previzualizare YouTube nu este solicitată înainte de acord.
În prezent nu este activ niciun serviciu de marketing. Această categorie nu poate fi activată.Neutilizat în prezent