Vezi piața stomatologică din România

Piața stomatologică din Hunedoara în 2026

Analiză bazată pe bilanțurile anului financiar 2025, depuse la Ministerul Finanțelor. Date actualizate la 3 septembrie 2026.

În 2025, 145 firme cu cod CAEN 8623 din Hunedoara au depus bilanț, cu o cifră de afaceri cumulată de 60.948.117 lei și o medie de 451.468 lei pe firmă. Județul ocupă locul 27 din 42 după cifra de afaceri. ANAF listează 355 firme active.

Poziția în țară

Hartă: svg-maps/romania, CC BY 4.0

Piețele mari

Locul în clasamentul național

27din 42

după cifra de afaceri

20din 42

după firme active

Față de media națională

  • CA medie pe firmă

    451.468 lei

    național: 715.551 lei

    -36,9%
  • Variația anuală a CA

    +12,5%

    național: +13,6%

    -1,1 pp
  • Firme pe profit

    72%

    național: 71%

    +1 pp

Evoluția pieței 2019 - 2025

  • x2,7cifra de afaceri față de 2019
  • +72,6%firme cu bilanț față de 2019
  • 238.276cifra de afaceri mediană în 2025
Vezi datele în tabel
Firme cu bilanț, cifră de afaceri și salariați pe ani
AnFirme cu bilanțCA totală (lei)CA medie (lei)CA mediană (lei)SalariațiVariație CA
20198422.417.563287.405168.095208n/a
20209122.945.081269.942169.445206+2,4%
202110131.684.441330.046178.232215+38,1%
202212339.132.870355.753213.808227+23,5%
202313546.070.735377.629219.621239+17,7%
202414754.198.614398.519206.535279+17,6%
202514560.948.117451.468238.276269+12,5%

Semnale din date

  • 27

    Hunedoara ocupă locul 27 din 42 între județe după cifra de afaceri cumulată a firmelor de stomatologie, cu 60.948.117 lei în 2025.

  • 40%

    Piața este distribuită: Mun. Deva, localitatea cu cele mai multe firme, are 40% din cifra de afaceri a județului.

  • peste 11

    Cel puțin 11 firme (8% din cele cu cifră de afaceri) depășesc 1 milion de lei; intervalul de peste 5 milioane are sub 5 firme și nu se publică separat.

  • +12,5%

    Cifra de afaceri cumulată a avut o variație de +12,5% față de 2024, apropiată de ritmul național de +13,6%.

  • 72%

    72% din firmele cu bilanț au încheiat anul pe profit, față de 71% la nivel național.

Distribuția firmelor după cifra de afaceri

Piața este formată din multe firme mici și puține firme mari. Media este trasă în sus de cele mari, de aceea comparăm și cu mediana: jumătate dintre firme sunt sub ea.

Firma tipică față de medie

238.276

mediana

vs

451.468

media

Intervalele cu mai puțin de 5 firme nu se publică.

Vezi datele în tabel
Firme cu cifră de afaceri mai mare de zero în 2025, pe intervale de cifră de afaceri
Interval CANumăr firme
sub 100.000 lei25
100.000 - 499.999 lei75
500.000 - 999.999 lei24
1 - 5 milioane lei11

Localitățile cu cele mai multe firme

Localități afișate: 7. Sortare: Cifră de afaceri.

  1. 1Mun. Deva24.624.940 lei
  2. 2Mun. Hunedoara8.555.571 lei
  3. 3Mun. Petroșani8.339.725 lei
  4. 4Mun. Orăștie4.780.673 lei
  5. 5Mun. Brad2.111.939 lei
  6. 6Mun. Lupeni2.083.701 lei
  7. 7Orș. Hațeg1.880.159 lei

Se afișează doar localitățile cu minimum 5 firme cu bilanț, pentru a nu permite deducerea cifrelor unei singure firme.

Vezi datele în tabel
Top localități din Hunedoara după numărul de firme cu bilanț în 2025
LocalitateFirme cu bilanțCA totală (lei)CA medie (lei)
Mun. Deva5624.624.940464.622
Mun. Hunedoara228.555.571475.310
Mun. Petroșani188.339.725521.233
Mun. Orăștie114.780.673434.607
Mun. Lupeni62.083.701347.284
Mun. Brad52.111.939422.388
Orș. Hațeg51.880.159470.040

Metodologie și surse

Cifrele provin din evidențele ANAF și din bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor pentru firmele cu cod CAEN 8623. Media se calculează pe firmele cu cifră de afaceri mai mare de zero, iar cohortele sub 5 firme nu se publică.

Surse: ANAF (date de identificare), Ministerul Finanțelor (bilanțuri). Metodologie AtriumApp, versiunea 2026.1.

Date actualizate la 3 septembrie 2026

Vezi metodologia completă

Întrebări frecvente despre piața stomatologică din Hunedoara

În evidențele ANAF figurează 367 firme cu cod CAEN 8623 în Hunedoara, dintre care 355 active. Cifra numără entități juridice, nu locații: o firmă poate opera mai multe cabinete, iar 222 dintre ele, în mare parte cabinete individuale, nu depun bilanț.

În 2025, cele 135 firme din Hunedoara cu cifră de afaceri raportată au avut în medie 451.468 lei, cu o mediană de 238.276 lei. Media națională a fost 715.551 lei.

Cel puțin 11 firme din Hunedoara au raportat o cifră de afaceri de 1 milion de lei sau mai mult în 2025, adică 8% din firmele cu cifră de afaceri. Unul dintre intervalele de peste 1 milion are sub 5 firme și nu se publică separat, deci cifra exactă nu este afișată.

CAEN 8623 este codul activităților de asistență stomatologică. Analiza include firmele cu acest cod înregistrate la ANAF, cu datele financiare din bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor. Cabinetele medicale individuale fără bilanț apar doar în numărătoare.

Cauți o clinică în Hunedoara? Profilurile publice ale clinicilor, cu servicii, medici și program, sunt pe CautStomatolog.ro.

Clinici stomatologice din Hunedoara pe CautStomatolog.ro

AtriumApp este softul de management pentru clinici stomatologice: programări, dosare pacient, rapoarte și comisioane.

Vezi funcționalitățile AtriumApp

Vezi cum se poziționează clinica ta

Creează cont în AtriumApp, identifică firma clinicii tale și compară cifra de afaceri și creșterea cu media și mediana județului. Analiza folosește aceleași date publice și aceeași metodologie ca această pagină.

Analizează gratuit clinica ta
Alege ce servicii opționale pot funcționa. Refuzarea serviciilor opționale nu limitează accesul la site.
Sunt necesare pentru funcții esențiale, precum salvarea alegerii tale și a limbii selectate.Întotdeauna active
Permite Google Analytics să ne ajute să înțelegem cum este folosit site-ul. Rămâne oprit până când îți dai acordul.
Permite încărcarea conținutului YouTube opțional. Niciun conținut sau nicio previzualizare YouTube nu este solicitată înainte de acord.
În prezent nu este activ niciun serviciu de marketing. Această categorie nu poate fi activată.Neutilizat în prezent