Vezi piața stomatologică din România

Piața stomatologică din Prahova în 2026

Analiză bazată pe bilanțurile anului financiar 2025, depuse la Ministerul Finanțelor. Date actualizate la 3 septembrie 2026.

În 2025, 345 firme cu cod CAEN 8623 din Prahova au depus bilanț, cu o cifră de afaceri cumulată de 257.415.334 lei și o medie de 846.761 lei pe firmă. Județul ocupă locul 7 din 42 după cifra de afaceri. ANAF listează 647 firme active.

Poziția în țară

Hartă: svg-maps/romania, CC BY 4.0

Piețele mari

Locul în clasamentul național

7din 42

după cifra de afaceri

11din 42

după firme active

Față de media națională

  • CA medie pe firmă

    846.761 lei

    național: 715.551 lei

    +18,3%
  • Variația anuală a CA

    +14,3%

    național: +13,6%

    +0,7 pp
  • Firme pe profit

    70%

    național: 71%

    -1 pp

Evoluția pieței 2019 - 2025

  • x3,7cifra de afaceri față de 2019
  • +82,5%firme cu bilanț față de 2019
  • 255.577cifra de afaceri mediană în 2025
Vezi datele în tabel
Firme cu bilanț, cifră de afaceri și salariați pe ani
AnFirme cu bilanțCA totală (lei)CA medie (lei)CA mediană (lei)SalariațiVariație CA
201918968.976.540439.341130.480567n/a
202021480.450.783442.037130.491572+16,6%
2021242126.601.195611.600202.100651+57,4%
2022288155.690.684640.702189.534739+23%
2023314183.012.950682.884207.345792+17,5%
2024333225.196.544768.589230.510851+23%
2025345257.415.334846.761255.577886+14,3%

Semnale din date

  • 7

    Prahova ocupă locul 7 din 42 între județe după cifra de afaceri cumulată a firmelor de stomatologie, cu 257.415.334 lei în 2025.

  • 59%

    Mun. Ploiești concentrează 59% din cifra de afaceri a județului, cu 197 firme cu bilanț.

  • 57

    57 firme (19% din cele cu cifră de afaceri) depășesc 1 milion de lei.

  • +14,3%

    Cifra de afaceri cumulată a avut o variație de +14,3% față de 2024, apropiată de ritmul național de +13,6%.

  • 70%

    70% din firmele cu bilanț au încheiat anul pe profit, față de 71% la nivel național.

  • 255.577

    Mediana (255.577 lei) este mult sub medie (846.761 lei): câteva firme mari trag media în sus, iar firma tipică are venituri mai mici.

Distribuția firmelor după cifra de afaceri

Piața este formată din multe firme mici și puține firme mari. Media este trasă în sus de cele mari, de aceea comparăm și cu mediana: jumătate dintre firme sunt sub ea.

Firma tipică față de medie

255.577

mediana

vs

846.761

media

Intervalele cu mai puțin de 5 firme nu se publică.

Vezi datele în tabel
Firme cu cifră de afaceri mai mare de zero în 2025, pe intervale de cifră de afaceri
Interval CANumăr firme
sub 100.000 lei57
100.000 - 499.999 lei149
500.000 - 999.999 lei41
1 - 5 milioane lei49
peste 5 milioane lei8

Localitățile cu cele mai multe firme

Localități afișate: 8. Sortare: Cifră de afaceri.

  1. 1Mun. Ploiești152.404.020 lei
  2. 2Mun. Câmpina59.875.032 lei
  3. 3Orș. Vălenii de Munte6.101.091 lei
  4. 4Orș. Sinaia4.413.588 lei
  5. 5Sat Strejnicu Com. Târgșoru Vechi2.894.858 lei
  6. 6Orș. Băicoi1.909.206 lei
  7. 7Sat Păulești Com. Păulești1.216.433 lei
  8. 8Orș. Breaza1.068.792 lei

Se afișează doar localitățile cu minimum 5 firme cu bilanț, pentru a nu permite deducerea cifrelor unei singure firme.

Vezi datele în tabel
Top localități din Prahova după numărul de firme cu bilanț în 2025
LocalitateFirme cu bilanțCA totală (lei)CA medie (lei)
Mun. Ploiești197152.404.020880.948
Mun. Câmpina2459.875.0322.603.262
Orș. Vălenii de Munte126.101.091554.645
Orș. Sinaia114.413.588401.235
Sat Păulești Com. Păulești81.216.433173.776
Orș. Breaza61.068.792267.198
Sat Strejnicu Com. Târgșoru Vechi52.894.858578.972
Orș. Băicoi51.909.206477.302

Metodologie și surse

Cifrele provin din evidențele ANAF și din bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor pentru firmele cu cod CAEN 8623. Media se calculează pe firmele cu cifră de afaceri mai mare de zero, iar cohortele sub 5 firme nu se publică.

Surse: ANAF (date de identificare), Ministerul Finanțelor (bilanțuri). Metodologie AtriumApp, versiunea 2026.1.

Date actualizate la 3 septembrie 2026

Vezi metodologia completă

Întrebări frecvente despre piața stomatologică din Prahova

În evidențele ANAF figurează 676 firme cu cod CAEN 8623 în Prahova, dintre care 647 active. Cifra numără entități juridice, nu locații: o firmă poate opera mai multe cabinete, iar 331 dintre ele, în mare parte cabinete individuale, nu depun bilanț.

În 2025, cele 304 firme din Prahova cu cifră de afaceri raportată au avut în medie 846.761 lei, cu o mediană de 255.577 lei. Media națională a fost 715.551 lei.

57 firme din Prahova au raportat o cifră de afaceri de cel puțin 1 milion de lei în 2025, adică 19% din firmele cu cifră de afaceri.

CAEN 8623 este codul activităților de asistență stomatologică. Analiza include firmele cu acest cod înregistrate la ANAF, cu datele financiare din bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor. Cabinetele medicale individuale fără bilanț apar doar în numărătoare.

Cauți o clinică în Prahova? Profilurile publice ale clinicilor, cu servicii, medici și program, sunt pe CautStomatolog.ro.

Clinici stomatologice din Prahova pe CautStomatolog.ro

AtriumApp este softul de management pentru clinici stomatologice: programări, dosare pacient, rapoarte și comisioane.

Vezi funcționalitățile AtriumApp

Vezi cum se poziționează clinica ta

Creează cont în AtriumApp, identifică firma clinicii tale și compară cifra de afaceri și creșterea cu media și mediana județului. Analiza folosește aceleași date publice și aceeași metodologie ca această pagină.

Analizează gratuit clinica ta
Alege ce servicii opționale pot funcționa. Refuzarea serviciilor opționale nu limitează accesul la site.
Sunt necesare pentru funcții esențiale, precum salvarea alegerii tale și a limbii selectate.Întotdeauna active
Permite Google Analytics să ne ajute să înțelegem cum este folosit site-ul. Rămâne oprit până când îți dai acordul.
Permite încărcarea conținutului YouTube opțional. Niciun conținut sau nicio previzualizare YouTube nu este solicitată înainte de acord.
În prezent nu este activ niciun serviciu de marketing. Această categorie nu poate fi activată.Neutilizat în prezent