Vezi piața stomatologică din România

Piața stomatologică din Ilfov în 2026

Analiză bazată pe bilanțurile anului financiar 2025, depuse la Ministerul Finanțelor. Date actualizate la 3 septembrie 2026.

În 2025, 381 firme cu cod CAEN 8623 din Ilfov au depus bilanț, cu o cifră de afaceri cumulată de 223.010.715 lei și o medie de 659.795 lei pe firmă. Județul ocupă locul 9 din 42 după cifra de afaceri. ANAF listează 615 firme active.

Poziția în țară

Hartă: svg-maps/romania, CC BY 4.0

Piețele mari

Locul în clasamentul național

9din 42

după cifra de afaceri

12din 42

după firme active

Față de media națională

  • CA medie pe firmă

    659.795 lei

    național: 715.551 lei

    -7,8%
  • Variația anuală a CA

    +16%

    național: +13,6%

    +2,4 pp
  • Firme pe profit

    66%

    național: 71%

    -5,8 pp

Evoluția pieței 2019 - 2025

  • x5,8cifra de afaceri față de 2019
  • +117,7%firme cu bilanț față de 2019
  • 233.799cifra de afaceri mediană în 2025
Vezi datele în tabel
Firme cu bilanț, cifră de afaceri și salariați pe ani
AnFirme cu bilanțCA totală (lei)CA medie (lei)CA mediană (lei)SalariațiVariație CA
201917538.755.256260.10293.129220n/a
202019451.458.553302.697111.933235+32,8%
202124086.712.642427.156152.689277+68,5%
2022293127.295.283505.140152.852398+46,8%
2023328158.064.973543.179174.614484+24,2%
2024366192.297.048597.196208.850559+21,7%
2025381223.010.715659.795233.799595+16%

Semnale din date

  • 9

    Ilfov ocupă locul 9 din 42 între județe după cifra de afaceri cumulată a firmelor de stomatologie, cu 223.010.715 lei în 2025.

  • 20%

    Piața este distribuită: Orș. Voluntari, localitatea cu cele mai multe firme, are 20% din cifra de afaceri a județului.

  • 44

    44 firme (13% din cele cu cifră de afaceri) depășesc 1 milion de lei.

  • +16%

    Cifra de afaceri cumulată a avut o variație de +16% față de 2024, peste ritmul național de +13,6%.

  • 66%

    66% din firmele cu bilanț au încheiat anul pe profit, față de 71% la nivel național.

  • 233.799

    Mediana (233.799 lei) este mult sub medie (659.795 lei): câteva firme mari trag media în sus, iar firma tipică are venituri mai mici.

Distribuția firmelor după cifra de afaceri

Piața este formată din multe firme mici și puține firme mari. Media este trasă în sus de cele mari, de aceea comparăm și cu mediana: jumătate dintre firme sunt sub ea.

Firma tipică față de medie

233.799

mediana

vs

659.795

media

Intervalele cu mai puțin de 5 firme nu se publică.

Vezi datele în tabel
Firme cu cifră de afaceri mai mare de zero în 2025, pe intervale de cifră de afaceri
Interval CANumăr firme
sub 100.000 lei76
100.000 - 499.999 lei176
500.000 - 999.999 lei42
1 - 5 milioane lei39
peste 5 milioane lei5

Localitățile cu cele mai multe firme

Localități afișate: 10. Sortare: Cifră de afaceri.

  1. 1Orș. Voluntari44.502.366 lei
  2. 2Orș. Popești-Leordeni24.581.771 lei
  3. 3Orș. Bragadiru17.268.885 lei
  4. 4Sat Tunari Com. Tunari15.675.974 lei
  5. 5Sat Voluntari Orș. Voluntari8.565.352 lei
  6. 6Sat Dudu Com. Chiajna7.593.675 lei
  7. 7Orș. Otopeni6.146.282 lei
  8. 8Sat Roșu Com. Chiajna4.252.017 lei
  9. 9Orș. Pantelimon3.048.027 lei
  10. 10Sat Fundeni Com. Dobroești1.789.228 lei

Se afișează doar localitățile cu minimum 5 firme cu bilanț, pentru a nu permite deducerea cifrelor unei singure firme.

Vezi datele în tabel
Top localități din Ilfov după numărul de firme cu bilanț în 2025
LocalitateFirme cu bilanțCA totală (lei)CA medie (lei)
Orș. Voluntari6544.502.366754.277
Orș. Bragadiru3917.268.885493.397
Orș. Popești-Leordeni3724.581.771722.993
Sat Dudu Com. Chiajna247.593.675361.604
Orș. Otopeni196.146.282361.546
Sat Tunari Com. Tunari1615.675.9741.306.331
Sat Roșu Com. Chiajna164.252.017303.716
Orș. Pantelimon123.048.027254.002
Sat Fundeni Com. Dobroești101.789.228198.803
Sat Voluntari Orș. Voluntari88.565.3521.223.622

Metodologie și surse

Cifrele provin din evidențele ANAF și din bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor pentru firmele cu cod CAEN 8623. Media se calculează pe firmele cu cifră de afaceri mai mare de zero, iar cohortele sub 5 firme nu se publică.

Surse: ANAF (date de identificare), Ministerul Finanțelor (bilanțuri). Metodologie AtriumApp, versiunea 2026.1.

Date actualizate la 3 septembrie 2026

Vezi metodologia completă

Întrebări frecvente despre piața stomatologică din Ilfov

În evidențele ANAF figurează 649 firme cu cod CAEN 8623 în Ilfov, dintre care 615 active. Cifra numără entități juridice, nu locații: o firmă poate opera mai multe cabinete, iar 268 dintre ele, în mare parte cabinete individuale, nu depun bilanț.

În 2025, cele 338 firme din Ilfov cu cifră de afaceri raportată au avut în medie 659.795 lei, cu o mediană de 233.799 lei. Media națională a fost 715.551 lei.

44 firme din Ilfov au raportat o cifră de afaceri de cel puțin 1 milion de lei în 2025, adică 13% din firmele cu cifră de afaceri.

CAEN 8623 este codul activităților de asistență stomatologică. Analiza include firmele cu acest cod înregistrate la ANAF, cu datele financiare din bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor. Cabinetele medicale individuale fără bilanț apar doar în numărătoare.

Cauți o clinică în Ilfov? Profilurile publice ale clinicilor, cu servicii, medici și program, sunt pe CautStomatolog.ro.

Clinici stomatologice din Ilfov pe CautStomatolog.ro

AtriumApp este softul de management pentru clinici stomatologice: programări, dosare pacient, rapoarte și comisioane.

Vezi funcționalitățile AtriumApp

Vezi cum se poziționează clinica ta

Creează cont în AtriumApp, identifică firma clinicii tale și compară cifra de afaceri și creșterea cu media și mediana județului. Analiza folosește aceleași date publice și aceeași metodologie ca această pagină.

Analizează gratuit clinica ta
Alege ce servicii opționale pot funcționa. Refuzarea serviciilor opționale nu limitează accesul la site.
Sunt necesare pentru funcții esențiale, precum salvarea alegerii tale și a limbii selectate.Întotdeauna active
Permite Google Analytics să ne ajute să înțelegem cum este folosit site-ul. Rămâne oprit până când îți dai acordul.
Permite încărcarea conținutului YouTube opțional. Niciun conținut sau nicio previzualizare YouTube nu este solicitată înainte de acord.
În prezent nu este activ niciun serviciu de marketing. Această categorie nu poate fi activată.Neutilizat în prezent